Change language English Polski

Gdzie szukać pomocy?

 

Myślę, więc nie ślę

 

Co dziewiąty nastolatek wysyła swoje nagie zdjęcia i traci nad nimi kontrolę

Co dziewiąty nastolatek wysyła swoje nagie zdjęcia i traci nad nimi kontrolę

 

Więcej o naszej kampanii

Scenariusz zajęć dla młodzieży

Specyfikę sekstingu przybliżają m.in. doniesienia medialne. Spośród wielu innych przypadków sekstingu opisywanych przez prasę na całym świecie niewątpliwie najgłośniejsza jest historia Amandy Todd. Niespełna 16-letnia Kanadyjka poznała na wideoczacie mężczyznę, który namówił ją do pokazania przed kamerą piersi, a następnie szantażował i prześladował domagając się kolejnych pokazów. Gdy zdjęcia trafiły do sieci dziewczyna przeszła załamanie nerwowe i depresję. Po nieudanej próbie samobójczej opublikowała w serwisie YouTube dramatyczny film, w którym na kolejno pokazywanych kartkach opisała swoją historię, co tylko wzmogło ataki rówieśników pod jej adresem. Niedługo później Amanda Todd odebrała siebie życie.
Polskie media w 2006 roku obiegła historia 14-letniej dziewczyny z podtoruńskiej Chełmży zrobiła sobie w domu nagie zdjęcia i wysłała je przez komunikator Gadu-Gadu do 22-letniego chłopaka z intencją zawarcia bliższej znajomości. Ten, wraz z kolegami, upublicznił zdjęcia, które po krótkim czasie krążyły między telefonami komórkowymi uczniów chełmżyńskich szkół. Sprawa zrobiła się głośna, kiedy trzech sprawców rozsyłania fotografii 14-latki skazano na kary pozbawienia wolności. 
Specyfika zjawiska
Doniesienia medialne pokazują najbardziej spektakularne, często tragiczne przypadki sekstingu, tymczasem z relacji młodzieży wynika, że rejestrowanie, wymiana czy publikowanie materiałów o charakterze seksualnym to dla nich codzienność i często nie uświadamiają sobie nawet jego możliwych negatywnych konsekwencji. Wedle relacji młodych ludzi seksting realizuje się m.in. osobami już będącymi w związku, częściej jednak jest elementem nawiązywania relacji – na podstawie przesłanego zdjęcia uczestnicy wymiany podejmują np. decyzję o dalszych kontaktach i ewentualnym spotkaniu. Przesyłanie materiałów seksualnych często okazuje się być aktywnością wymuszoną – towarzyszy jej nękanie, prześladowanie i inne formy przemocy rówieśniczej w sieci. Najbardziej dotknięte sekstingiem są dziewczyny nakłaniane do aktywności sekstingowych przez chłopców
Skala problemu
Według badań przeprowadzonych we wrześniu 2014 przez agencję GfK Polonia na zlecenie Fundacji Dzieci Niczyje (metoda CAWI – wywiad internetowy, próba ogólnopolska, N=503, wiek 15-18 lat). Znacząca większość (58%) ankietowanych odpowiedziała twierdząco na pytanie „Czy zdarza się, że Twoi znajomi przesyłają sobie za pomocą telefonu lub internetu zdjęcia lub filmy przedstawiające  ich nago lub prawie nago?” Ponad jedna trzecia (34%) przyznała, że otrzymała kiedykolwiek takie materiały. Natomiast 11% zadeklarowało, że wysyłało takie zdjęcia lub filmy samemu.
Link do raportu badawczego

Scenariusz zajęć

Razem z kampanią przygotowany został scenariusz zajęć dla młodzieży z pomocą którego nauczyciele i edukatorzy mogą poruszyć ten temat z uczniami wykorzystując jednocześnie materiały stworzone w ramach kampanii, przede wszystkim film fabularny "Na zawsze".

Cele zajęć to:

  • wskazanie potencjalnie negatywnych konsekwencji wykonywania, przesyłania czy komentowania w sieci materiałów o charakterze seksualnym;
  • zwrócenie uwagi uczestników na umiejętność dokonywania odpowiedzialnych wyborów; 
  • wskazanie miejsc, w których mogą szukać pomocy w trudnych sytuacjach.

 

Scenariusz można pobrać z platformy edukacyjnej Fundacji Dzieci Niczyje edukacja.fdn.pl